nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Nalewka z korzenia ipekakuany


Nazwa łacińska: Tinctura Ipecacuanhae
Synonimy: Tinctura Cephaëlidis, Ipecacuanhae tinctura, Nalewka z korzenia wymiotnicy lekarskiej, Nalewka z korzenia ipekakuany brazylijskiej, Nalewka z korzenia ipekakuany prawdziwej.
Opakowanie: 25 ml, 100 ml, 250 ml
Numer pozwolenia: 13600 (Caelo)
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean:   25 ml - 5909990068593
100 ml - 5909990068609
250 ml - 5909990068623
Wymagania: Ph. Eur.
Opis: Przezroczysta, żółtobrunatna ciecz o gorzkim smaku.
Zastosowanie:

Nalewka z korzenia ipekakuany (czyli korzenia wymiotnicy lekarskiej) jest preparatem galenowym sporządzonym wg przepisu farmakopealnego. Otrzymuje się w procesie wytrawiania 70° alkoholem etylowym [metodą perkolacji lub inną równoważną] korzenia ipekakuany -  Cephaëlis ipecacuanha A. Rich (syn. Ipecacuanha officinalis Arruda; Psychotria ipecacuanha Stokes; Uragoga ipecacuanha Baill.; Cephaëlis acuminata Karsten) w stosunku 1+10.

Wymiotnica lekarska (zwana także ipekakuaną prawdziwą, ipekakuaną brazylijską, wymiotnicą prawdziwą) jest wiecznie zielonym półkrzewem (suffrutex) z rodziny marzanowatych - Rubiaceae Juss., rosnącym w wilgotnych lasach tropikalnych Panamy, Kolumbii i Brazylii. Także uprawiany: głównie w Indiach, Indonezji, południowych Chinach, na Półwyspie Malajskim, Cejlonie i Jawie. Zawartość alkaloidów w korzeniu wynosi nie mniej niż 2 %.

W skład nalewki wchodzi większość związków zawartych w surowcu zielarskim (korzeniu) - głównie alkaloidy, pochodne izochinoliny: emetyna (ok. 60 % zespołu alkaloidowego) i w mniejszej ilości cefelina (do 33 % z.a.), psychotryna, o-metylopsychotryna, emetamina, protoemetyna, ipekamina i in. Ponadto w nalewce występują saponiny, żywice, ipekakuanina, ipekozyd oraz w małych ilościach wiele innych składników.

Łączna zawartość alkaloidów (zespołu alkaloidowego) w nalewce obliczonych jako emetyna wynosi 0,19 % - 0,21 %.

Nalewka z korzenia wymiotnicy podana per os w dawkach 0,2 – 0,3 g  jednorazowo wykazuje działanie wykrztuśne i sekretolityczne, które spowodowane jest drażniącym wpływem emetyny i jej pochodnych na błonę śluzową żołądka. W efekcie zostaje pobudzony na drodze odruchowej ośrodek nerwu błędnego i ośrodek wymiotny, co powoduje wzmożone wydzielanie śluzu w oskrzelach, jego upłynnienie oraz pobudzenie odruchu kaszlowego. Podana per os w dawkach większych : 0,5 – 1,0 g jednorazowo wywołuje odruchowe wymioty (stąd nazwa wymiotnica lekarska), które występują zwykle z godzinnym opóźnieniem.

Również wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwpierwotniakowe w stosunku do Entamoeba histolytica et Fasciola hepatica. Ponadto hamuje krwawienie z drobnych naczyń.

Ze względu na toksyczność cefeliny i emetyny nalewka stosowana jest z dużą ostrożnością w niewielkich ilościach. Przedawkowanie może być groźne dla zdrowia i życia (zapaść, nagłe zatrzymanie akcji serca).

Dawniej stosowano czysty alkaloid wyodrębniony z korzenia ipekakuany lub otrzymywany syntetycznie - chlorowodorek emetyny. Stosowano go w amoebosis et fasciolosis. Jednak obecnie praktycznie w wymienionych chorobach pasożytniczych u ludzi emetyny nie stosuje się. Jest zbyt toksyczna.

Nalewka z korzenia ipekakuany jest stosowana wewnętrznie w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, jako expectorans w tzw. „mokrym kaszlu” różnego pochodzenia, zapaleniu oskrzeli. Wykorzystuje się również jako emeticum. (Dawniej stosowano jako amoebicidum).

W recepturze aptecznej obok Tinctura Ipecacuanhae używa się również Extractum Ipecacuanhae siccum oraz Radix Ipecacuanhae, z którego sporządza się Decoctum Radicis Ipecacuanhae (kiedyś także bardzo znany proszek Dowera – Pulvis Doveri, syn. Pulvis Ipecacuanhae opiatus).

Dziesięciokrotna ilość Tinctura Ipecacuanhae może być stosowana w płynnych postaciach leków recepturowych zamiast Extractum Ipecacuanhae siccum. 

Tinctura Ipecacuanhae jest surowcem farmaceutycznym przeznaczonym do wytwarzania preparatów leczniczych w zakresie receptury aptecznej.

Sporządza się postacie leku do użytku wewnętrznego (pro usu interno). Głównie mieszanki płynne (mixturae) o działaniu sekretolitycznym, wykrztuśnym. Jako krople złożone (guttae) oraz per se, jako krople proste (guttae simplices).

W mieszankach recepturowych stosowana często w zestawieniach z innymi surowcami, np. z Spiritus Ammoni anisati, Codeinum phosphoricum, Maceratio Radicis Althaeae et Sirupus Althaeae, Sirupus Plantaginis, Natrium bicarbonicum, Oleum Foeniculi, Kalium guajacolosulfonicum, Ephedrinum hydrochloricum, Natrium benzoicum etc.

Dosis maxima: pro dosi – 1,0 g ; pro die: 4,0 g.

Nalewka z korzenia ipekakuany wchodzi w skład:  

-       Sirupus Ipecacuanhae

Karta charakterystyki: -


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.