nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Nalewka z dębianek


Nazwa łacińska: Tinctura Gallae
Synonimy: Gallae tinctura, Nalewka z galasów tureckich, Nalewka dębiankowa
Opakowanie: 100g, 250g
Numer pozwolenia: IL-3934/LN
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean: 100g – kod: 5909994393417
250g – kod: 5909994393424
Wymagania: FP IV
Opis: Brunatna lub ciemnobrunatna ciecz o charakterystycznym smaku; silnie ściągająca. Miesza się z wodą w każdym stosunku nie powodując zmętnienia.
Zastosowanie:
Nalewka z dębianek jest preparatem galenowym sporządzonym według przepisu farmakopealnego. Otrzymywana jest w wyniku wytrawiania 80° alkoholem etylowym [metodą podwójnej maceracji] dębianek (Galla). Nalewka powinna zawierać min.10 % garbników.
 
 Dębianki, zwane także galasami dębowymi bądź galasami tureckimi – Galla = Galla haleppensis = Galla turcica są kulistymi, patologicznymi naroślami na liściach dębu tureckiego – Quercus infectoria Oliver (Quercus lusitanica Lamarck)z rodziny bukowatych – Fagaceae. Powstają wskutek bujania tkanki merystematycznej pąka po złożeniu w nim jajeczek przez owady Adleria gallae-tiactorie (Andricus infectoria). Dębianki są bardzo bogate w garbniki, których zawartość wynosi do 70 %.
 
W skład nalewki wchodzi większość związków zawartch w surowcu zielarskim : garbniki, kwas galusowy, kwas elagowy i in.
 
Dzięki zawartości garbników nalewka z dębianek wykazuje silne działanie ściągające. Mechanizm działania ściągającego polega na łączeniu się garbników z substancjami białkowymi. W wyniku tych połączeń powstają trwałe kompleksy garbnikowo-białkowe. Nalewka zastosowana miejscowo na skórę i błony śluzowe hamuje przenikanie płynów ustrojowych, ogranicza wysięki zapalne, a w przypadku oparzeń zmniejsza utratę płynu. Ponadto hamuje drobne krwawienia, koagulując białko osocza. Wykazuje także słabe działanie przeciwbakteryjne.
 
Nalewka z dębianek stosowana była dawniej per os w krwawieniach z przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej.
Obecnie stosowana miejscowo na skórę i błony śluzowe. Wykorzystywana jest głównie jako adstringens, haemostaticum et antiphlogisticum localium.  Szeroko stosowana w stomatologii per se – do pędzlowania dziąseł oraz w rozcieńczeniu wodnym, przeważnie w mieszankach używanych do płukania jamy ustnej i gardła (stany zapalne dziąseł, jamy ustnej, stany po zabiegach stomatologicznych). Także po rozcieńczeniu z wyjałowioną wodą w leczeniu oparzeń, odmrożeń oraz ropiejących, trudnogojących się ran /okłady/.
Ponadto nalewka jest wykorzystywana niekiedy w dermatologii – pomocniczo m.in. w seborrhoea, erythematosa oraz w proktologii (dodatek do płynów i maści stosowanych w dolegliwościach związanych z chorobą hemoroidalną, w dużym rozcieńczeniu z wodą jako wlewki doodbytnicze).
 
Tinctura Gallae stanowi surowiec farmaceutyczny przeznaczony do wytwarzania preparatów leczniczych w zakresie receptury aptecznej.
Wytwarza się preparaty do użytku zewnętrznego (ad usum externum) : złożone mieszanki z innymi nalewkami i substancjami czynnymi, przeznaczone do rozcieńczania z wodą – stosowane jako płukanki (collutoria). Stosuje się również nalewkę per se (pędzlowanie) lub jako preparat prosty do rozcieńczania z wodą bez innych dodatkowych składników (oparzenia, rany oraz płukanki do jamy ustnej).
Rzadziej używa się jako dodatek do recepturowych proszków do mycia zębów (skrapianie nalewką), roztworów stosowanych w dermatologii oraz maści o działaniu ściągającym.
 
Nalewka z dębianek może być łączona z innymi surowcami w różnorodnych zestawieniach recepturowych. [Należy jednak wziąć pod uwagę możliwość powstania licznych niezgodności recepturowych (Incompatibilitates) spowodowanych obecnością garbników]. Łączona z powodzeniem m.in. z Mentholum, Tinctura Arnicae, Tinctura Tormentillae, Tinctura Calami, Tinctura Gentianae, Dec. Folii Salviae et Tinctura Salviae, Intractum Hippocastani, Solutio Iodi spirituosa etc.
 
Wchodzi w skład:
 
-          Tinctura adstringens.
Karta charakterystyki: Tinctura_Gallae.pdf


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.