nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Nalewka standaryzowana z owoców pieprzowca


Nazwa łacińska: Tinctura Capsici / Capsici tinctura normata
Synonimy: Capsici tinctura, Nalewka z papryki rocznej
Opakowanie: 100g, 250g
Numer pozwolenia: IL-3936/LN
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean: 100g – kod: 5909994393677
250g – kod: 5909994393684
Wymagania: FP V
Opis: Czerwonobrunatna lub brunatna ciecz, o silnie piekącym smaku.
Zastosowanie:
Nalewka z pieprzu tureckiego jest preparatem galenowym sporządzonym wg przepisu farmakopealnego. Otrzymywana jest w procesie wytrawiania 90° alkoholem etylowym [metodą maceracji] owoców pieprzu tureckiego – Fructus Capsici w stosunku 1+10.
Pieprz turecki (papryka) – Capsicum annum Linnè jestrośliną jednoroczną z rodziny psiankowatych – Solanaceae. Owoce pieprzu tureckiego powinny zawierać min. 0,18 % kapsaicyny.
 
W skład nalewki wchodzi większość związków zawartych w surowcu zielarskim: alkaloid z grupy wanilloidów – kapsaicyna (czyli trans-8-metylo-N-wanilino-6-nonenamid, czyli amid 3-metoksy-4-hydroksyfenylometylowy kwasu 8-metylo-6-nonenowego) w stężeniu nie mniejszym niż 0,016 %. Ponadto nalewka zawiera flawonoidy, karotenoidy, olejek eteryczny oraz wiele innych składników w mniejszych ilościach.
 
Właściwości nalewki z pieprzu tureckiego są wynikiem oddziaływania zawartej w niej kapsaicyny.
Kapsaicyna łącząc się z receptorem wanilinoidowym podtypu 1 (VR1), który pełni funkcję transmembranowego kanału jonowego neuronów. VR1, który jest zwykle stymulowany przez ciepło lub mechaniczne uszkodzenie ciała, umożliwia kationom sodu i potasu przenikanie przez błonę komórkową do wnętrza komórek. Dalszym efektem jest depolaryzacja synaps i wysyłanie przez układ nerwowy fali sygnałów do mózgu, które są odbierane jako wrażenie ciepła i bólu. Przyłączenie cząsteczek kapsaicyny do receptorów VR1 skutkuje podobnym ich uruchomieniem, jak ma to miejsce w czasie spożywania zbyt gorących potraw. Kapsaicyna nie powoduje trwałych uszkodzeń tkanek – pobudza tylko komórki nerwowe w dokładnie ten sam sposób, jak rzeczywiste uszkodzenia tkanek na skutek urazu mechanicznego lub poparzenia. Jej działanie toksyczne w zbyt dużych dawkach wynika tylko z nadmiernego porażania układu nerwowego i zakłócania jego normalnego funkcjonowania
Nalewka z pieprzu tureckiego zastosowana zewnętrznie wywołuje uczucie ciepła, a następnie pieczenia. Rozszerza naczynia włosowate skóry oraz drażni skórę wywołując zaczerwienienie.
 
Nalewkę używa się wyłącznie miejscowo na skórę nie uszkodzoną jako irrivantium w bólach mięśniowych, stawowych, reumatycznych i nerwobólach. Także jako adiuvans niektórych leków stosowanych w chorobach skóry, np. alopecia. Preparatu nie stosuje się per se!
 
Tinctura Capsici jest surowcem farmaceutycznym przeznaczonym do wytwarzania leków magistralnych w zakresie receptury aptecznej.
Sporządza się wyłącznie preparaty do użytku zewnętrznego (ad usum externum). Wchodzi w skład roztworów etanolowych (sol. spirit.), mazideł (linimenta), rzadziej maści i żeli (unguenta et gelata). Zakres stężeń : 1 % - 10 % (niekiedy do 15 % i więcej).
 
Nalewka łączona jest w wielu kombinowanych zestawieniach recepturowych z innymi surowcami, m.in. z Acidum salicylicum, Acidum tannicum, Acidum tartaricum, Mentholum, Camphora, Oleum Camphoratum, Spiritus Camphoratus, Oleum Sinapis, Spiritus Sinapis, Liquor Carbonis detergens, Tinctura Chinae, Tinctura Calami, Tinctura Saponariae, Sapo viridis, Chloralum hydratum, Oleum Juniperi, Oleum Pini silvestris, Oleum Terebinthinae, Oleum Lavandulae, Oleum Menthae piperitae, Oleum Thymi, Oleum Rosmarini, Oleum Caryophylli, Ammonium hydricum solutum, Chloroformium, Oleum Ricini, Cholesterinum, Pilocarpinum hydrochloricum, Vitaminum B6, Hydrocortisonum, Resorcinum, Methylium salicylicum etc.
 
 Wchodzi w skład :
 
  Linimentum Restaurans FP VI
-    Linimentum Capsici compositum.
Karta charakterystyki: Tinctura_Capsici.pdf


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.