nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Nalewka z liści pokrzyku standaryzowana


Nazwa łacińska: Tinctura Belladonnae / Belladonnae folii tinctura normata
Synonimy: Belladonnae tinctura, Nalewka z liści wilczej jagody
Opakowanie: 100ml, 250ml
Numer pozwolenia: IL-3930/LN
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean: 100ml – kod: 5909994393011
250ml – kod: 5909994393028
Wymagania: FP IV
Opis: Brunatnozielona ciecz o słabym, gorzkim smaku.
Zastosowanie:
Nalewka z liści pokrzyku jest preparatem galenowym sporządzonym wg przepisu ujętego w Farmakopei Polskiej IV. Otrzymuje się w procesie wytrawiania 70° alkoholem etylowym [metodą perkolacji] liści pokrzyku – Folium Belladonnae w stosunku 1+10.Pokrzyk wilcza jagoda – Atropa belladonna Linnè jest byliną z rodziny psiankowatych – Solanaceae.
 
Dawniej Rzymianki używały wyciągów z pokrzyku w celach kosmetycznych. Powodował on rozszerzenie źrenic, co dodawało im blasku. Stąd Belladonna po łacinie oznacza „piękna pani”.
Silnie trujące owoce (jagody) wielkości wiśni były kiedyś używane jako trutka na wilki, stąd nazwa „wilcza jagoda”.
 
Skład nalewki jest złożony. Zawarta jest większość związków które występują w surowcu zielarskim : atropina, hioscyjamina, hioscyna (skopolamina), apoatropina, beladonina, pirydyna, N-metylopirydyna, skopoletyna, umbeliferon. Ponadto w mniejszych ilościach występują : flawonoidy, kemferol, garbniki, kwasy organiczne i inne związki. 
W nalewce ogólna zawartość alkaloidów w przeliczeniu na atropinę powinna wynosić nie mniej niż 0,03 % i nie więcej niż 0,035 %.
 
Działanie farmakologiczne nalewki z liści pokrzyku jest spowodowane głównie zawartością alkaloidów tropanowych. Preparat stosowany wewnętrznie wykazuje działanie parasympatolityczne (parasymphathicolyticum), czyli antymuskarynowe =  porażające układ przywspółczulny. Uniemożliwia fizjologiczne działanie acetylocholiny, nie wpływając na jej wytwarzanie. Zmniejsza lub znosi wydzielanie wielu gruczołów, co objawia się, np. zahamowaniem wydzielania potu, łez, śliny, soku żołądkowego, hamuje mikcję. Wykazuje także działanie przeciwwymiotne i przeciwparkinsonoidalne. Hamuje skurcze oskrzelowe, przyspiesza czynność serca. Poraża procesy hamowania w ośrodkowym układzie nerwowym, co prowadzi do korowego podniecenia ruchowego, a w większych dawkach do pobudzenia psychicznego.
 
Nalewka jest stosowana obecnie w gastroenterologii: pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego, stanach skurczowych w obrębie jamy brzusznej, kolce żółciowej, kolce jelitowej, zaparciach, niekiedy w dychawicy oskrzelowej.
Może być użyta jako antihypersalivaticum et antihydroticum. Również jako składowa różnych mieszanek recepturowych o działaniu spazmolitycznym, nasercowym, uspokajającym i in.
Przedawkowanie nalewki może stanowić zagrożenie dla życia !
 
Preparaty pokrzyku wilczej jagody odegrały w lecznictwie dużą rolę. W praktyce receptury aptecznej stosowano powszechnie również : Extractum Belladonnae siccum, Extractum Belladonnae fluidum.
Tinctura Belladonnae może być stosowana w zastępstwie Extractum Belladonnae fluidum (po odpowiednim przeliczeniu zawartości alkaloidów tropanowych).
 
Tinctura Belladonnae jest surowcem farmaceutycznym przeznaczonym do wytwarzania preparatów leczniczych w zakresie receptury aptecznej.
Sporządza się postacie leku do użytku wewnętrznego (ad usum internum); głównie złożone krople (guttae) oraz niekiedy per se (guttae simplices). Ponadto jako składowa mieszanek (mixturae), rzadziej tzw. „wstrząsanek” (mixturae agitandae).
Często w kombinowanych zestawieniach recepturowych z innymi surowcami, np. z Papaverinum hydrochloricum, Mentholum valerianicum, Tinctura Chelidonii, Tinctura Menthae piperitae, Natrium bromatum, Tinctura Valerianae, Metamizolum natrium, Succus Taraxaci, Tinctura Nucis vomicae, Bismuthum subacrbonicum etc.
 
Dosis maxima per os: pro dosi – 1,0 g ; pro die – 3,0 g.
Karta charakterystyki: Tinctura_Belladonnae.pdf


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.