nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Nalewka z koszyczka arniki


Nazwa łacińska: Tinctura Arnicae
Synonimy: Arnicae tinctura, Nalewka z koszyczka kupalnika górskiego, Nalewka z koszyczka arniki górskiej, Nalewka z kwiatu arniki
Opakowanie: 100g, 250g
Numer pozwolenia: IL-3937/LN
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean: 100g – kod: 5909994393714
250g – kod: 5909994393721
Wymagania: FP VI
Opis: Przezroczysta, żółtobrunatna ciecz o charakterystycznym zapachu. 
Zastosowanie:
Nalewka z koszyczka arniki jest preparatem galenowym sporządzonym wg przepisu farmakopealnego. Otrzymywana jest w procesie wytrawiania mieszaniną etanolu i wody [metodą maceracji] koszyczka arniki górskiej – Arnica montana Linnè, gatunku byliny z rodziny astrowatych - Asteraceae Dum., zwanej także rodziną złożonych – Compositae Gis. w stosunku 1+10.
 
Arnika górska na szerszą skalę, jako surowiec zielarski została wprowadzona do obrotu aptecznego w XVIII wieku. Dawniej w Bawarii w wigilię Świętego Jana arnikę wtykano na brzegach pól w celu ochrony przed gradobiciem. Ustawiano ją także w pobliżu okien, co miało chronić od uderzenia pioruna.
 
W skład nalewki wchodzą w większości związki zawarte w surowcu zielarskim. Głównie laktony sekswiterpenowe typu helenanolidu – estrowe pochodne helenaliny i 11,13-dihydrohelenaliny, arnikolidy, pochodne kemferolu, kwercetyny, astragalina, kwas chlorogenowy, kwas kawowy, cynaryna. Ponadto w mniejszych ilościach inne związki poliacetonowe, węglowodory parafinowe, kwasy tłuszczowe, irydoid, fenolokwasy związane i wolne, tymol i jego pochodne metylowe, arnidiol, faradiol, β-amyryna, aminy (m.in. cholina, betaina, lekton, arnifolina), fitosterole, karotenoidy.
 
Związki czynne zawarte w nalewce z koszyczka arniki dobrze i szybko wchłaniają się z powierzchni skóry, uszczelniając ściany naczyń krwionośnych i zapobiegając zlepianiu krwinek.
Preparat zastosowany miejscowo zmniejsza ciśnienie w naczyniach podskórnych, zapobiega przenikaniu osocza poza naczynia włosowate. Wykazuje działanie przeciwobrzękowe i przeciwbólowe. Przyspiesza wchłanianie wylewów podskórnych (siniaków). Ponadto działa także antyseptycznie (wskutek zawartości tymolu i jego pochodnych).
 
Nalewka z koszyczka arniki jest stosowana miejscowo w postaci preparatów farmaceutycznych lub po rozcieńczeniu w stłuczeniach, obrzękach pourazowych, krwawych wybroczynach, krwiakach.
Także w uszkodzeniach naskórka, stanach zapalnych skóry, odczynach alergicznych po ukąszeniu owadów, wrzodach skóry i czyrakach. Niekiedy także w leczeniu trudnogojących się ran i oparzeń oraz do płukania jamy ustnej.
 
Nalewka z koszyczka arniki stosowana wewnętrznie działa żółciotwórczo (cholereticum), rozkurczająco na mięśnie gładkie (spasmolyticum). Poprawia krążenie wieńcowe i mózgowe oraz polepsza przepływ krwi w obrębie kończyn. Jednak w polskim lecznictwie nalewka i inne przetwory z arniki górskiej nie są stosowane wewnętrznie !
 
Tinctura Arnicae jest surowcem farmaceutycznym przeznaczonym do wytwarzania preparatów farmaceutycznych w praktyce receptury aptecznej. Nie wolno stosować nalewki per se!
Sporządza się preparaty do stosowania zewnętrznego (pro usu externo): rozcieńczenia z wodą (dilutiones) w stosunku 1:3 – 1:10, a do płukania jamy ustnej 1:10. Również w roztworach substancji o działaniu ściągającym i przeciobrzękowym (np. w płynie Burowa). Ponadto może wchodzić w skład maści (unguenta), kremów (cremores), żeli (gelata) oraz złożonych preparatów stosowanych w dermatologii: mazideł (linimenta), roztworówspirytusowych (solutiones spirituosae) stosowanych np. jako wcierki (frictiones) i innych.
Często w zestawieniu z innymi surowcami, np. Aethylum aminobezoicum, Acidum aceticum dilutum, Solutio Aluminii acetotartarici 2 % , Aluminium subaceticum solutum (Liquor Burovi), Aluminium sulfuricum, Azulanum, Infus. Anth. Chamomillae, Spiritus Menthae piperitae etc.  
Karta charakterystyki: Tinctura_Arnicae.pdf


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.