nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Chlorheksydyny octan


Nazwa łacińska: Chlorhexidini acetas
Synonimy: Chlorhexidinum aceticum, Octan chloroheksydyny
Opakowanie: 5g, 25g
Numer pozwolenia: IL-4057/ZF (Caelo)
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean:   5g – kod: 5909994405714
25g – kod: 5909994405721
Wymagania: FP VI
Opis: Biały lub jasnożółty, drobnokrystaliczny proszek.
Zastosowanie:
Octan chlorheksydyny czyli octan 1,1’-heksametyleno-bis-[5-(4-chlorofenylo)]-biguanidu jest synetycznym preparatem o działaniu odkażającym.
 
Octan chlorheksydyny podobnie jak glukonian chlorheksydyny wykazuje działanie wobec wegetatywnych postaci licznych bakterii chorobotwórczych Gram-dodatnich oraz w słabszym stopniu Gram-ujemnych. Nie działa na prątki kwasooporne, grzyby, wirusy i zarodniki bakteryjne. Związki chlorheksydyny odznaczają się niewielką toksycznością, nie drażnią skóry oraz błon śluzowych – co jest ich zaletą. Niekiedy jednak mogą wywoływać uczulenie.
 
Octan chlorheksydyny jest stosowany jako środek bakteriostatyczny oraz bakteriobójczy. Znajduje zastosowanie jako preparat do odkażania ran, skóry, błon śluzowych. Ponadto w urologii, ginekologii, chirurgii, okulistyce, laryngologii oraz w stomatologii. Także jako środek konserwujący w różnorodnych postaciach leku do użytku zewnętrznego (np. krople do oczu).
 
Chlorhexidinum aceticum jest surowcem farmaceutycznym przeznaczonym do wytwarzania preparatów farmaceutycznych w zakresie receptury aptecznej.
Wytwarza się wyłącznie preparaty do użytku zewnętrznego (ad usum externum): roztwory wodne i etanolowe (solutiones aquosae et spirituosae) w zakresie stężeń 0,02 % - 1 % / 0,05 % - do odkażania błon śluzowych i ran / , niekiedy maści, kremy i żele (unguenta, cremores et gelata) w zakresie stężeń do 1 %. Również jałowe roztwory glicerolowe (solutiones sterill. glycerinatae) 0,02 %, roztwory do płukania jamy ustnej (collutoria) 0,2 %, w których menstruum może stanowić np. Aqua Menthae piperitae. Roztwory 0,02 % z dodatkiem 0,1 % Natrium nitrosum służą do przechowywania narzędzi chirurgicznych.
Także w praktyce receptury aptecznej jako substancja do przygotowywania roztworu środków konserwujących [roztwór K 1].
Karta charakterystyki: Karta dostępna na życzenia klienta


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.