nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Benzalkoniowy chlorek


Nazwa łacińska: Benzalkonii chloridum
Synonimy: Benzalkonium chloratum, Diemethyllaurylbenzylammonium chloratum, Chlorek benzalkonium, Chlorek benzalkoniowy
Opakowanie: 25g
Numer pozwolenia: IL-4867/ZF
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean: 25g – kod: 5909990222209
Wymagania: FP VI
Opis: Biała, lub prawie biała masa lub bardzo gęsta ciecz (żel) o charakterystycznej, nieprzyjemnej woni.
Zastosowanie:
Chlorek benzalkoniowy jest czwartorzędowym związkiem amonowym z grupy emulgatorów kationowych (tenzydów). W roztworach dysocjuje do dużego kationu, który odpowiada za działanie powierzchniowe związku i mniejszego – nieczynnego anionu.
 
Chlorek benzalkoniowy, podobnie jak bromek benzalkoniowy wywiera działanie bakteriobójcze w stosunku do bakterii Gram-dodatnich, a w większych stężeniach także w stosunku do bakterii Gram-ujemnych. Stosunkowo nieskuteczny w przypadku zarodników bakteryjnych, bakterii kwasoopornych, wirusów i grzybów – choć hamuje ich rozwój. Wywiera działanie emulgujące – zmniejsza napięcie powierzchniowe (detergent), co czyni go środkiem oczyszczającym.
 
Mechanizm działania chlorku benzalkoniowego polega na łączeniu się z lipidami błon komórkowych drobnoustrojów, powodując wytwarzanie na ich powierzchni nieprzepuszczalnej warstwy utrudniającej wymianę substancji między wnętrzem komórki a otoczeniem, czego wynikiem jest zaburzenie procesów metabolicznych, prowadzące do śmierci komórki bakteryjnej.
 
Skuteczność działania preparatu zmniejsza się ze wzrostem zakwaszenia środowiska oraz obecnością wielu związków organicznych, krwi, ropy i in.
 
Chlorek benzalkonium po przypadkowym zażyciu doustnym wywołuje objawy zatrucia – jest toksyczny, zwłaszcza dla ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje także zwiotczenie mięśni, w tym porażenie mięśni oddechowych.
 
Związek znalazł zastosowanie jako substancja konserwująca w praktyce farmaceutycznej – przede wszystkim dla jałowych postaci leków okulistycznych (krople do oczu).
Ponadto stosowany do odkażania rąk, pola operacyjnego, narzędzi chirurgicznych, cytoskopów.
Także w urologii – przepłukiwanie pęcherza moczowego, ginekologii – płukanie pochwy, również jako dodatek do kąpieli odkażających.
 
Benzalkonium chloratum jest surowcem farmaceutycznym przeznaczonym do wytwarzania preparatów farmaceutycznych w praktyce receptury aptecznej.
Sporządza się głównie „pomocnicze roztwory środków konserwujących” przeznaczone do konserwacji recepturowych kropli do oczu [roztwory: K1, K2 ].
Ponadto roztwory wodne (solutiones aquosae) 0,01 % – 0,05 % - do odkażania błon śluzowych i skóry, 0,5 % - do kąpieli odkażających, 1 % - do odkażania rąk, 0,1 % - 0,5 % - do odkażania pochwy, 1 % ( z dodatkiem 0,5 % Natrium nitrosum) – do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych, 2 % - do wstępnej dezynfekcji użytych cytoskopów, 0,02 % - 0,05 % (roztwory jałowe) – do przepłukiwania pęcherza moczowego.
Niekiedy sporządza się recepturowe gałki dopochwowe (ovula vaginalia) oraz inne, rzadziej stosowane postacie leku recepturowego.
Chlorek benzalkoniowy wywołuje wiele niezgodności fizykochemicznych (incompassibilitates), co powoduje konieczność zachowania dużej ostrożności w przypadku kombinowanych zestawień recepturowych. Łączony jest z Chlorhexidinum aceticum et Chlorhexidinum gluconicum solutum.
Karta charakterystyki: Benzalkonii_chloridum.pdf


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.