nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Srebra azotan


Nazwa łacińska: Argenti nitras
Synonimy: Argentum nitricum, Lapis infernalis, Argentum nitricum crystallisatum, Argentum nitricum fusum, Azotan srebrowy, Azotan srebra, Lapis, Kamień piekielny
Opakowanie: 5g, 10g, 25g, 100g
Numer pozwolenia: IL-4303/ChF
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean:     5 g - kod: 5909990679256
  10 g - kod: 5909990679263
  25 g - kod: 5909990679270
100 g - kod: 5909990679287
Wymagania: FP V
Opis: Bezbarwne, przezroczyste kryształy, biały, krystaliczny proszek lub białe laski o krystalicznym przełomie. Substancja ciemnieje pod wpływem światła lub w zetknięciu ze związkami organicznymi.
Zastosowanie:

Azotan srebra, zwany także lapisem jest nieorganicznym połączeniem srebra, który posiada zdolność wyjątkowo łatwej rozpuszczalności w wodzie, zwłaszcza gorącej ( 1024 g / 100 g wody !). Historyczna nazwa „kamień piekielny” – Lapis infernalis pochodzi od właściwości ciemnienia kryształów związku w obecności światła.

Lapis wykazuje działanie bakteriobójcze, ściągające, nieco złuszczające, w większych stężeniach przyżegające, nekrotyzujące.  Roztwory wodne lapisu bardzo łatwo dysocjują, przy czym jon srebrowy reaguje z białkiem i chlorkiem sodowym natychmiast po zetknięciu się z tkankami lub płynami tkankowymi.

Azotan srebra jest stosowany w lecznictwie od ponad stu lat. Początkowo był podawany doustnie jako środek przeciw padaczce, wrzodach żołądka i dwunastnicy oraz zaburzonej pracy jelit.

Obecnie związek stosowany jest zewnętrznie jako środek odkażający w dermatologii (skóra, błony śluzowe, leczenie trudno gojących się ran i owrzodzeń – np. przy tzw. „stopie cukrzycowej”, ranach odleżynowych), okulistyce (ropne stany zapalne spojówek, w zabiegu Credego), w urologii (do przepłukiwania pęcherza moczowego), niekiedy w ginekologii do płukania pochwy.

W większych stężeniach wykorzystuje się także do przyżegania brodawek skórnych, tkanek patologicznych i do hamowania nadmiernego ziarninowania oraz w stomatologii.

Związek jest stosowany także w innych (indywidualnych), rzadziej stosowanych formach zastosowania, np. jako płyn do płukania jamy ustnej (collutorium), który zmienia smak tytoniu u osób odzwyczajających się od nałogowego palenia wyrobów tytoniowych.

Argentum nitricum jest najczęściej stosowaną solą srebra w praktyce receptury aptecznej. Surowiec służy głównie do sporządzania roztworów do użytku zewnętrznego (solutiones) 0,1 –1 %, stosowanych także jako collutorium, w których rozpuszczalnikiem (menstruum) może być np. Aqua Menthae piperitae.  Do pędzlowań jamy ustnej roztwory do 2 %. Wykonywane są także krople do oczu (guttae ophtalmicae) 0,1 – 1 % ; (maści do oczu z azotanem srebrowym z reguły nie wytwarza się). Roztwory do stosowania w ginekologii 0,05 – 0,5 %, jałowe roztwory (solutiones sterilisat.) do płukania pęcherza moczowego 0,01 %. Roztwory do przyżegań na skórę i w stomatologii 10 – 20 % (wyjątkowo do 50 %).

Lapis infernalis jest składnikiem maści Mikulicza – Unguentum nigrum, syn. Unguentum Argenti nitrici comp., czyli 1% maści lapisowej z dodatkiem balsamu peruwiańskiego. (Maść tą, wykonywaną w aptekach do obecnych czasów wprowadził wybitny wrocławski chirurg Jan Mikulicz-Radecki /1850-1905/).

Karta charakterystyki: Argenti_nitras.pdf


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.