nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Amonowy chlorek


Nazwa łacińska: Ammonii chloridum
Synonimy: Ammonium chloratum, Salmiak, Chlorek amonu
Opakowanie: 100g
Numer pozwolenia: IL-3891/ChF
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean: 100g – kod: 5909994389113
Wymagania: FP VI
Opis:

Bezbarwne kryształy lub biały, krystaliczny proszek prawie bez zapachu. Posiada słonawy smak, powoduje uczucie schłodzenia jamy ustnej.

Zastosowanie:

Chlorek amonu, czyli salmiak jest najstarszą solą amonową. Był znany już w starożytności. Po raz pierwszy został otrzymany przez przypadek - po spaleniu odchodów wielbłąda w świątyni Amona w oazie Siwa na terenie dzisiejszej Libii pozostały na suficie i ścianach jego białe kryształki. Nazwa Salmiak pochodzi od połączenia słowa łacińskiego Sal-sól z fr. Ammoniaque , czyli sól amonowa, sól amoniaku. (Od Świątyni Amona także pochodzi nazwa „amoniak”). Chlorek amonu był też znany przez średniowiecznych alchemików - był wzmiankowany przez Alberta Wielkiego na początku XIII wieku.

Chlorek amonowy poza zastosowaniem w farmacji jest bardzo szeroko stosowany w przemyśle spożywczym i chemicznym.

Związek powoduje zakwaszenie ustroju (kwasicę metaboliczną), gdyż w wątrobie zostaje przekształcony w mocznik i kwas solny – w ten sposób anion chlorkowy przenika do krwi i płynów pozakomórkowych. Powoduje to uwalnianie się wody, która zostaje wydalona z moczem, więc wykazuje także działanie moczopędne (diureticum). Ponadto zwiększa na drodze odruchowej wydzielanie śluzu w oskrzelach, co w efekcie powoduje działanie wykrztuśne (expectorans).

Salmiak był dawniej stosowany z rtęciowymi lekami moczopędnymi np. Mercurophyllinum (już wiele lat temu wycofanymi z nefrologii) w celu zwiększenia ich siły działania diuretycznego.

Niekiedy był także stosowany zewnętrznie w preparatach recepturowych łącznie z solami ołowiu i in., jako środek do pociemniania włosów.

Obecnie wykorzystuje się głównie działanie wykrztuśne salmiaku. Także podawany dla wyrównania utraty jonowej przy wymiotach i zlewnych potach. Stosowany objawowo w zasadowicy, tężyczce, obrzękach w niewydolności krążenia, rzadziej w zatruciach związkami zasadowymi. Kwasica metaboliczna wywołana przez salmiak może być wykorzystywana w leczeniu zakażeń układu moczowego, gdy wskazane jest obniżenie pH moczu. Zewnętrznie działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, odkażająco i rozmiękczająco, toteż czasami (rzadko) wykorzystywany w dermatologii. Ponadto można wykorzystywać słabe roztwory do płukania jamy ustnej i gardła przy stanach zapalnych. 2 –6 % roztwory stosowane na opuchlizny mają zbliżone działanie do Altacetu (czyli octanowinianu glinowego).

Ammonium chloratum w praktyce receptury aptecznej jest wykorzystywany głównie do sporządzania kilkuprocentowych roztworów wodnych (solutiones), niekiedy także wchodzi w skład mieszanek o działaniu wykrztuśnym (mixturae expector.) w połączeniu np. z Thiocolum, Tinct. Saponariae, Codeinum phosphoricum, Dioninum, Sirupus Pini comp. i in. Jako expectorans chlorek amonu stosowany jest w dawkach 0,3 – 0,5  2-3 x dziennie, natomiast jako diureticum 1,0 – 4,0 / 24 h. Do wywołania kwasicy metabolicznej stosuje się duże dawki, w zależności od potrzeby od 1,0 – 6,0 kilka razy dziennie.

Ammonium chloratum wchodzi w skład preparatu galenowego Spiritus Ammoni anisatus (syn. Liquor Ammoni anisatus), stosowanego per se lub jako składowa innych leków recepturowych i oficynalnych (np. Mixtura Solvens – wg Receptarium Polonicum).

Karta charakterystyki: Ammonii_chloridum.pdf


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.