nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Kwas acetylosalicylowy


Nazwa łacińska: Acidum acetylsalicylicum
Synonimy: Acidum acetylsalicylium, Polopirinum, Aspirinum, Polopiryna, Aspiryna
Opakowanie: 25 g, 50 g, 100g, 250g
Numer pozwolenia: IL-4921/ChF
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean: 25 g - 5909990679997
50 g - 5909990680009
100 g - 5909990680054
250 g - 5909990680047
Wymagania: FP V
Opis: Biały, krystaliczny proszek o nieznacznym zapachu kwasu octowego, lub bez wyczuwalnego zapachu.
Zastosowanie:

Kwas acetylosalicylowy został pierwszy raz otrzymany w roku 1853 przez Charlesa         F. Gerhardt’a, natomiast jego wzór strukturalny został ustalony przez Hermanna Kolbe w roku 1859. Związek jest mniej drażniący od kwasu salicylowego, co sprawiło, że zaczęto go stosować wewnętrznie. Kwas acetylosalicylowy występuje w małych ilościach, obok kwasu salicylowego i innych salicylanów w owocach maliny właściwej, jeżyn i porzeczek. Nie jest jednak otrzymywany na skalę przemysłową z surowców naturalnych.

Ciekawie powstała nazwa: Aspiryna. Otóż, kwas salicylowy występuje w roślinie: Wiązówka błotna, której nazwa łacińska brzmi: Spirea ulmaria, więc pochwycono nazwę łacińską (Acetylowana substancja z rośliny Spirea)

Początkowo kwas acetylosalicylowy był stosowany tylko jako środek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy i przeciwzapalny. Charakterystyczną cechą tego związku, jest dość znaczny efekt napotny. Ponadto kwas acetylosalicylowy wykazuje działanie przeciwgośćcowe - (jednak o wiele słabsze niż innych salicylanów, np. salicylanu sodowego), a także bardzo słabe uspokajające. Wiele lat później doceniono jego  właściwości antyagregacyjne, co zostało wykorzystane w szerokiej obecnie profilaktyce przeciwzawałowej. W tym celu kwas acetylosalicylowy używany jest w dawkach 30 mg – 300 mg. / dobę.  Związek stosowany także jest w stomatologii w postaci tabletek dozębodołowych.

Na wspomnienie historyczne zasługuje fakt, że pochodna kwasu acetylosalicylowego – chlorowodorek estru dietyloaminowego kwasu acetylosalicylowego (Edan) był pionierskim środkiem znieczulającym, wprowadzonym przez polskiego producenta.

Ostatnio przeprowadza się badania dotyczące zastosowania małych dawek kwasu acetylosalicylowego (81 mg.) w zakresie hamowania gruczolaków jelita grubego (The New England Journal Of Medicine).

Acidum acetylsalicylicum, surowiec do receptury aptecznej był kiedyś wykorzystywany szeroko do wytwarzania mieszanek do użytku wewnętrznego (mikstur) stosowanych w chorobach przeziębieniowych, zawierających w składzie różne nalewki (np. Tinctura Asari, Tinctura Saponariae, Tinctura Ipecacuanhae), syropy (np. Sirupus Rubii Idaei, Sirupus Creosoti, Sirupus Symphyti cum Farfara), witaminę C. Jednak trwałość takich mieszanek recepturowych była bardzo krótka, najczęściej kilka dni, bowiem szybko dochodziło do rozkładu do wolnego kwasu salicylowego i octowego.

Obecnie kwas acetylosalicylowy jest wykorzystywany głównie do sporządzania proszków dzielonych złożonych, rzadziej natomiast prostych (pulveres mixti et pulveres simplices) , niekiedy przepisywany także w postaci recepturowych czopków doodbytniczych i innych rzadko wykorzystywanych (indywidualnie) postaciach leku.

 

Karta charakterystyki: Acidum_acetylsalicylicum.pdf


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.