nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Nalewka z kłącza pięciornika


Nazwa łacińska: Tinctura Tormentillae
Synonimy: Tormentillae tinctura, Nalewka z kurzego ziela
Opakowanie: 100g
Numer pozwolenia: IL-3932/LN
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean: 100g – kod: 5909994393219
Wymagania: FP VI
Opis: Czerwonobrunatna ciecz o słabym zapachu i cierpkim, ściągającym smaku. 
Zastosowanie:
Nalewka z kłącza pięciornika jest preparatem galenowym sporządzonym wg przepisu farmakopealnego. Otrzymywana jest w procesie wytrawiania etanolem 70° [metodą perkolacji] kłącza pięciornika – Rhizoma Tormentillae.  Pięciornik kurze ziele – Potentilla erecta (Linnè) Hampe (Potentilla tormentilla Necker) jest gatunkiem bardzo pospolitej w Europie i Azji rośliny wieloletniej z rodziny różowatych – Rosaceae Juss. Nazwa „kurze ziele” pochodzi od charakterystycznego kształtu liści rośliny, przypominającego kurze ślady. Jest najważniejszym surowcem garbnikowym.
 
Dawniej kłącze pięciornika kurzego ziela służyło do wyrobu naturalnych barwników. Farbowano nimi tkaniny na kolor ciemnoczerwony i czarny.
 
W skład nalewki wchodzi większość związków zawartych w surowcu zielarskim : garbniki katechinowe – skondensowane (min. 3 %), garbniki pirogalolowe (m.in. agrimonina), związki żywicowe, glikozyd i acetyloglikozyd kwasu pomolowego, arjunetyna, kaji-ichigozyd, gumy, fenolokwasy : kwas elagowy, kwas chinowy, benzochinon (czyli cykloheks-2,5-en-1,4-on), czerwień tormentilowa. Ponadto w bardzo niewielkich ilościach : wosk, smoła, skrobia i in.
 
Właściwości lecznicze nalewki z kurzego ziela związane są z obecnością garbników. Nalewka wykazuje działanie ściągające, które jest spowodowane tworzeniem z białkami dość trwałych kompleksów białkowo-garbnikowych. Kompleksy te powodują spadek ciśnienia osmotycznego wewnątrz komórek, co powoduje zmniejszenie ich objętości.
 
Nalewka podana per os powoduje zmniejszenie przenikania płynu przez ścianę jelitową, rozluźnia treść pokarmową oraz działa zapierająco. Dodatkowo nalewka (oraz inne przetwory galenowe z pięciornika kurzego ziela, np. Extractum Tormentillae fluidum, Decoctum Rhiz. Tormenntillae) wykazuje działanie przeciwbakteryjne; unieczynnia toksyczne związki powstające z rozpadu martwych komórek. Także hamuje drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń błon śluzowych przewodu pokarmowego. Stosowana jest jako antidiarrhoicum, antiphlogisticum, stypticum, antisepticum w stanach zapalnych jelit, biegunkach różnego pochodzenia.
 
Nalewka zastosowana miejscowo odznacza się działaniem ściągającym i miejscowo przeciwzapalnym. Stosowana jako adstringens et haemostaticum głównie w stanach zapalnych jamy ustnej, po zabiegach stomatologicznych, krwawieniu dziąseł oraz jako antihydroticum.
Ponadto w dermatologii, w chorobach skóry przebiegających z wysiękiem, rozpadlinami, stanami pooparzeniowymi, furunculosis, dermatitis, pomocniczo w acne i in.
Zewnętrznie w recepturze stosuje się również Extractum Tormentillae fluidum.
 
Tinctura Tormentillae jest surowcem farmaceutycznym przeznaczonym do wytwarzania preparatów farmaceutycznych w praktyce receptury aptecznej.
Sporządza się postacie leku do użytku wewnętrznego (pro usu interno) oraz do użytku zewnętrznego (pro usu externo).
Z preparatów do podawania dosutnego przygotowuje się zazwyczaj krople (guttae) w kompozycji oraz w formie nieprzetworzonej – jako krople proste (guttae simplices). Rzadziej natomiast wykonuje się mieszanki (mixturae) oraz zawiesiny do użytku wewnętrznego (mixturae agitandae).
Wśród preparatów do stosowania miejcowego należy wymienić : płyny do rozcieńczania z wodą stosowane do płukania jamy ustnej (collutoria) - często w kompozycji; niekiedy do pędzlowania wykorzystuje się nalewkę per se. Ponadto wchodzi w skład recepturowych, dermatologicznych preparatów do stosowania na skórę i błony śluzowe – maści (unguenta), zawiesiny do użytku zewn., papki (suspensiones pro usu ext. ), roztwory (solutiones) w stężeniu do 10 %. Także sporządza się w dużym rozcieńczeniu z wodą wlewki doodbytnicze.
 
Nalewka jest łączona w różnorodnych zestawieniach recepturowych z innymi surowcami, m.in. Tinctura Gallae, Mentholum, Thymolum, Oleum Caryophylli, Acidum salicylicum, Zincum oxydatum, Natrium biboricum, Ammonium sulfoichthyolicum, Tumenol Ammonium, Azulanum, Tinctura Arnicae etc.
 
Wchodzi w skład:
 
-          Tinctura adstringens.
Karta charakterystyki: Tinctura_Tormentillae.pdf


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.