nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Nalewka z owocni pomarańczy gorzkiej


Nazwa łacińska: Tinctura Aurantii amara
Synonimy: Tinctura Aurantii, Aurantii amara tinctura, Nalewka pomarańczowa, Nalewka z naowocni pomarańczy gorzkiej, Nalewka z owocni pomarańczy sewilskiej
Opakowanie: 100ml, 250ml
Numer pozwolenia: IL-3855/LN (Caelo)
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean: 100ml – kod: 5909994385511
250ml – kod: 5909994385528
Wymagania: FP V
Opis: Czerwonobrunatna ciecz o zapachu i smaku pomarańczy.
Zastosowanie:
Nalewka z owocni pomarańczy gorzkiej jest preparatem galenowym sporządzonym wg przepisu farmakopealnego. Otrzymywana jest w procesie wytrawiania mieszaniną etanolu i wody [metodą maceracji] owocni pomarańczy gorzkiej (zwanej także pomarańczą kwaśną bądź pomarańczą sewilską) – Citrus aurantium Linnè, gatunku drzewa należącego do rodziny rutowatych - Rutaceae Juss. w stosunku 1+5.
 
W skład nalewki wchodzą składniki zawarte w surowcu zielarskim: olejek pomarańczowy (Oleum Aurantii amara) – który zawiera m.in. limonen, aldehyd decylowy, geraniol i in. Takżezwiązki flawonoidowe, związki goryczowe, organiczne kwasy owocowe, karotenoidy, witaminę C. W mniejszych ilościach kwas foliowy, witaminy z grupy B, składniki mineralne i inne związki.
 
Nalewka z owocni pomarańczy gorzkiej podana per os pobudza czynność wydzielniczą żołądka na drodze odruchowej. W wyniku wzmożonego wydzielania soku żołądkowego poprawieniu ulegają procesy łaknienia i trawienia. Odznacza się również bardzo słabym działaniem spazmolitycznym i uspokajającym.
Nalewka jest stosowana jako digestivum, amaro-aromaticum w braku apetytu i niestrawności, zwłaszcza na tle bezsoczności, małosoczności oraz bezkwaśności żołądkowej. Także w zaparciach, wzdęciach i innych schorzeniach gastrycznych.
 
Ze względu na przyjemny zapach i smak jest chętnie stosowana w praktyce farmaceutycznej jako corrigens, zarówno w preparatach do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego.
 
Tinctura Aurantii amara jest surowcem farmaceutycznym przeznaczonym do sporządzania preparatów leczniczych w zakresie receptury aptecznej. Może być stosowana doustnie per se (jako krople).
Sporządza się przede wszystkim preparaty do użytku wewnętrznego (ad usum internum): złożone krople (guttae), także w postaci mieszanek o działaniu pobudzającym trawienie (mixturae), w skład których wchodzą inne surowce farmaceutyczne, m.in. Papaverinum hydrochloricum, Amidopyrinum, Tinctura Cinchonae, Tinctura Cinchonae composita (syn. Elixir roborans Whytti), Tinctura Gentianae, Tinctura Calami, Tinctura Rhei compos., Tinctura Chelidonii, Tinctura Absinthii, Tinctura amara, Extractum Belladonnae fluidum, Tinctura Gentianae, Tinctura Menthae piperitae, Tinctura Opii simplex, Extractum Condurango fluidum, Oleum Carvi, Pepsinum, Acidum hydrochloricum dilutum, Acidum lacticum, Acidum citricum etc.
 
Ponadto dla poprawienia smaku i zapachu leków, głównie płynnych mieszanek do użytku wewn. (mixturae) oraz roztworów substancji o przykrym smaku (solutiones perorales), np. sol. Kalii chlorati. Jako dodatek aromatyzujący w preparatach do użytku zewnętrznego (np. płyny dermatologiczne do przemywania twarzy) oraz innych form farmaceutycznych.
 
Wchodzi w skład preparatów galenowych i innych ze stałym składem, m.in.
 
-          Sirupus Aurantii pericarpii amari
-          Mixtura Pepsini wg Receptarium Polonicum
-          Mixtura Acida
-          Mixtura anaesthetica wg Receptarium Polonicum
Karta charakterystyki: -


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.