nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Lekobaza Lux


Nazwa łacińska: Lekobaza Lux / Cremor Basalis Lux
Synonimy:
Opakowanie: Opakowanie: 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1000 g
Numer pozwolenia: 13903
PKWiU: PKWiU 21.20
Stawka Vat: 8 %
Kod Ean:   50 g      5909990854240
100 g      5909990854257
250 g      5909990854264
500 g      5909990854271
1000 g    5909990854288

Wymagania: Specyfikacja własna - zgodna z DAC
Opis:

 

Lekobaza Lux  jest innowacyjnym podłożem kremowym wprowadzonym do praktyki polskiej receptury aptecznej.

Lekobaza Lux  jest kremem hydrofobowym, w którym cząsteczki apolarne odpychają wodę, powodując częściową niemożność tworzenia układu koloidalnego. Dzięki złożonemu składowi podłoże wykazuje także w pewnych warunkach właściwości amfifilowe. W odróżnieniu od tradycyjnej lekobazy, dostępnej od wielu lat na polskim rynku, która jest kremem hydrofilowym, obecna
Lekobaza Lux
 odznacza się intensywnym działaniem nawilżającym skórę, przy jednocześnie niewielkim efekcie natłuszczającym, co jest charakterystyczne dla tego rodzaju kremu – hydrofobowego.
Podłoże zawiera znaczne ilości wody, żel hydrofobowy oraz dodatek glicerolu. Starannie skomponowany skład z wyselekcjonowanych surowców stwarza szerokie możliwości nowoczesnego zastosowania w praktyce receptury aptecznej.
Z łatwością wiąże znaczne ilości wody i wodnych roztworów substancji leczniczych oraz kosmetycznych. Możliwe jest emulgowanie łagodnych kwasów i elektrolitów. Wytworzona emulsja z swobodnie rozprowadza się na skórze oraz błyskawicznie się wchłania, nie pozostawiając tłustego filmu ! 

Lekobaza Lux  jest doskonałym surowcem farmaceutycznym do wytwarzania recepturowych preparatów, szczególnie uwodnionych kremów, półpłynnych emulsji, mleczek oraz balsamów stosowanych w dermatologii i kosmetologii. Znajduje zastosowanie przy sporządzaniu preparatów o intensywnym działaniu nawilżającym. Najlepsze efekty uzyskuje się w połączeniu z roztworami mocznika, witaminą E, witaminą A, z niewielką komponentą oleju migdałowego, lnianego bądź oliwkowgo – stosowanymi w odwodnieniu skóry w przebiegu stanów zapalnych, m.in. w AZS i innych chorobach skóry ze wzmożonym odczynem zapalnym, np. rumieniu guzowatym – Ertyhema nodosum.
Stwarza szerokie możliwości wykorzystania przy przyrządzaniu preparatów w postaci emulsji o konsystencji płynnej (mleczek) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwświądowym oraz przeciwalergicznym, m.in. z hydrokortyzonem i prednizolonem. Dodatkową zaletą tych preparatów jest „efekt chłodzenia” w wyniku zastosowania nawilżającej emulsji hydrofobowej, co jest korzystne w leczeniu pokrzywki i świądu.
Możliwe jest również sporządzanie kremów i emulsji z antybiotykami i innymi substancjami czynnymi, m.in. z siarczanami neomycyny i gentamycyny, metronidazolem etc., w których większość substancji czynnych rozpuszczonych w fazie wodnej jest wemulgowana w podłoże. Zaletą w ten sposób przyrządzonych preparatów jest większa efektywność działania, w wyniku ich lepszej penetracji. Preparaty takie mają działanie endodermalne – tzn. obejmujące nie tylko powierzchniowe partie skóry, lecz wnikają w jej głębsze warstwy! 

Wprowadzenie nowego surowca farmaceutycznego Lekobaza Lux  do polskiej receptury aptecznej otwiera nowe perspektywy dla leku magistralnego ! Możliwe stało się przyrządzanie wygodnych, nietłustych i lekkich preparatów, stosowanych zwłaszcza w zapalnych chorobach skóry, stanach odwodnienia i odczynach alergicznych. Ważnym elementem jest również aspekt ekonomiczny, w odniesieniu do form gotowych preparatów, dostępnych często w zbyt małych wielkościach opakowań.

 Niektóre przykłady kombinowanych zestawień recepturowych z wykorzystaniem surowca farmaceutycznego
Lekobaza Lux
:

 

I.  Rp.

       Ureae                        10,0
       Aquae destillatae      30,0

       Vitamini E liq.          2,0

       Lekobaza Lux      ad 100,0

    M.f.cremor

 

II.  Rp.

         Prednisoloni                      0,25

         Olei Lavandulae      gtt. No II

        Aquae purificatae

        Lekobaza Lux        aa ad 100,0

    M.f.cremor

 

III.  Rp.

         Neomycini sulfurici          2,0

         3% sol. Acidi borici         15,0

        Lekobaza Lux          ad 100,0

    ut fiant cremor

 

Zastosowanie:
Karta charakterystyki: -


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.