nazwa produktu:

polska       łacińska


szukaj w kategorii:


Strona główna

Srebra proteinian


Nazwa łacińska: Argentum proteinicum
Synonimy: Protargolum, Prorgolum, Argentum proteinatum, Białczan srebra, Proteinian srebrowy, Protargol, Prorgol
Opakowanie: 10g, 25g
Numer pozwolenia: IL-3894/ChF
PKWiU: 21.20
Stawka Vat: 8%
Kod Ean: 10 g - kod: 5909994389410
25 g - kod: 5909994389427 
Wymagania: FP VI
Opis: Żółtobrunatne, błyszczące łuski lub żółtobrunatny proszek prawie bez zapachu, rozkładający się pod wpływem światła.
Zastosowanie:

Proteinian srebra, zwany także białczanem srebra, protargolem lub progrolem stanowi koloidalne połączenie z białkiem (organiczny kompleks) o zawartości srebra 7,5 – 8,5 %.

Roztwory proteinianu srebrowego są niezjonizowane. Dopiero po zetknięciu z tkanką uwalnia się z nich powoli jon srebra. Związek wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne; wiąże grupy tiolowe enzymów drobnoustrojów chorobotwórczych. W porównaniu do kolargolu (Argentum colloidale), targezyny (Targesinum = Argentum diacetylotannicum albuminatum) i innych koloidalnych połączeń srebra wykazuje silniejsze działanie odkażajace, przenika głębiej do tkanek. Związane jest to z brakiem właściwości ściągających. Proteinian srebrowy nawet w wysokich stężeniach nie wykazuje działania żrącego.

Dawniej protargol stosowano doustnie w postaci proszków i roztworów jako środek osłaniający błonę śluzową żołądka, także jako suplement białka oraz jako środek ogólnie wzmacniający. Stosowany był również w zapobieganiu zakażeniom gonokokowym. Protargol jest jeszcze używany do barwienia preparatów mikrobiologicznych.

Białczan srebra jest obecnie stosowany w lecznictwie, podobnie jak inne połączenia srebra jako środek antyseptyczny do użytku zewnętrznego. Znalazł zastosowanie w ropnych stanach zapalnych błon śluzowych worka spojówkowego, nosa, cewki moczowej. Nie powinien być stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego. Ponadto wykorzystywany jest w lecznictwie dermatologicznym.

Argentum proteinicum stanowi surowiec farmaceutyczny do sporządzania leków w praktyce receptury aptecznej. Najczęściej wykonywaną postacią leku są krople do nosa proste i złożone (guttae rhinologicae) w zakresie stężeń ok. 0,1 – 2 %; krople do oczu proste i złożone (guttae pro oculi) 0,5 – 1,5 %, znacznie rzadziej maści oftalmologiczne 1-2 % (unguenta ophtalmicae). Do płukania cewki moczowej przygotowuje się roztwory jałowe do 2 % (solutiones sterilisat.). Niekiedy wykonywane są pręciki docewkowe (cereoli).

W dermatologii roztwory i maści, tradycyjnie 2 – 10 %. Należy wziąć pod uwagę fakt, że Farmakopea Polska VI w monografii Argentum proteinicum, zaleca znaczne obniżenie zwykle stosowanych stężeń, co dotyczy zwłaszcza leków recepturowych dermatologicznych.

Karta charakterystyki: Argentum_proteinicum.pdf


« powrót


Realizacja freshweb.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. "Pharma-Cosmetic" K. M. Adamowicz s.j. Kraków 2011.